Зашквар:Судова реформа в Україні захлистнулась
Нагадаю.
Рік тому Асоціація правників України звернулася до Президента України Володимира Зеленського, Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Дениса Маслова та Голови Вищої ради правосуддя Григорія Усика з пропозиціями стосовно вирішення ситуації щодо блокування роботи адміністративної юрисдикції по місту Києву та Київській області.
Асоціація закликала до вирішення ситуації щодо блокування роботи адміністративної юрисдикції по місту Києву та Київській області
З 15 грудня 2022 року припинив здійснення правосуддя у зв’язку з ліквідацією Окружний адміністративний суд міста Києва (відповідно до Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду»).
Для розгляду адміністративних справ з територіальною юрисдикцією в місті Києві має бути створений новий Київський міський окружний адміністративний суд. На перехідний період до початку роботи нового суду всі справи мають розглядатись та вирішуватись Київським окружним адміністративним судом (Київська область).
За повідомленнями Окружного адміністративного суду міста Києва у провадженні суду станом на середину грудня перебувало понад 60 тис. справ. Існуючі справи мали б бути передані до Київського окружного адміністративного суду протягом 10 днів (тобто до 25 грудня 2022 року).
При цьому станом на 12.12.2022 року в Окружному адміністративному суді міста Києва було призначено 49 суддів, а в Київському окружному адміністративному суді вдвічі менше – 23 судді.
Тобто 60 тис. справ мають бути розподілені на 23 суддів, це не враховуючи нові справи, що будуть надходити.
Таким чином, наразі на суддів Київського окружного адміністративного суду та апарат суду збільшилось навантаження мінімум в три рази.
Тому очікувано, що практична реалізація прийнятого закону призвела до виникнення наступної ситуації:
— Станом на 6 лютого 2022 року справи з Окружного адміністративного суду міста Києва не передані до Київського окружного адміністративного суду, незважаючи на законодавчо встановлений граничний строк до 25 грудня 2022 року.
— Нові позови, які подаються безпосередньо до Київського окружного адміністративного суду тижнями не реєструються.
Наразі відповідно до даних автоматичного розподілу судових справ Київського окружного адміністративного суду за один робочий день реєструються в середньому 200-250 судових справ.
А тому реєстрація лише справ Окружного адміністративного суду міста Києва потребуватиме більш як пів року. А це не враховуючи, що до суду будуть подаватись нові позови по двох регіонах: місто Київ та Київська область.
Враховуючи ініціативи зняття мораторіїв перевірок, очікується додатково збільшення кількості адміністративних справ у 2023 році в порівнянні з попереднім.
За таких умов строки розгляду справ Київським окружним адміністративним судом неможливо спрогнозувати. Однак вже точно очевидно, що вони будуть нерозумними та порушуватимуть доступ до справедливого суду, гарантований Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи, що в адміністративній юрисдикції розглядаються позови громадян та бізнесу проти дій та рішень держави, така ситуація вносить дисбаланс до системи стримувань та противаг державної влади.
А це десятки тисяч пенсійних та інших соціальних спорів, податкові спори, оскарження перевірок, рішень контролюючих та інших органів держави.
Така ситуація є критичною та потребує невідкладного реагування.
Асоціація правників України запропонувала розглянути наступні можливі варіанти вирішення ситуації:
1. здійснити передачу справ Окружного адміністративного суду міста Києва, які не розглянуті, до всіх трьох судів Шостого апеляційного адміністративного округу: Київський окружний адміністративний суд, Черкаський окружний адміністративний суд та Чернігівський окружний адміністративний суд;
2. невідкладно створити Київський міський окружний адміністративний суд, забезпечити необхідне матеріально-технічне забезпечення та заповнити суддівський корпус шляхом переведення суддів та проведення конкурсу на вакантні посади;
3. на перехідний період до початку функціонування Київського міського окружного адміністративного суду здійснити тимчасове відрядження суддів до Київського окружного адміністративного суду, Черкаського окружного адміністративного суду та Чернігівського окружного адміністративного суду.
ЩО МАЄМО?
Отримуємо інформацію «лише з офіційних джерел»
АБО
РЕАЛІЇ НАШОГО СЬОГОДЕННЯ
ОАСК припинив здійснення правосуддя з 15.12.2022 року
ГРУДЕНЬ 2023 РОКУ
Згідно з п.2 розділу II до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
АЛЕ!
Спробуємо отримуємо інформацію «лише з офіційних джерел», як це значиться на сайті Судової влади.
МАРНО.
Як виявляється такого суду (Київського окружного адміністративного суду ) в опції («оберіть суд») не існує
Дізнатися про «долю» пред’явленої позовної заяви з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби , поданої до Київського окружного адміністративного суду , на даний час виявляється не можливим.
Зауважу, такі заяви мають розглядатися терміново.
Така «цифровізація» в дії-наші «евростандартні» реалії
Не полишаємо надії .
Періодично телефонуємо до Єдиного Контакт-центру судової влади України 044 207-35-46 (оскільки контактні телефони Київського окружного адміністративного суду не відповідають) , намагаючись дізнатися щодо вхідного реєстраційного номеру пред’явленої позовної заяви та отримати інформацію щодо автоматичного розподілу та розгляду позову.
Кажуть чекати (автоматичного розподілу)…
Чекаємо вже два місяці…
Адміністрати́вне судочи́нство — діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Змістом адміністративного судочинства є здійснення правосуддя в адміністративних справах шляхом розв’язання публічно-правових спорів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі; обов’язковість судового рішення;; та інші.
Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що здійснення правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів, спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Категорії справ, у яких провадження здійснюється з особливостями, встановленими Кодексом
Складні справи
- щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб’єктів владних повноважень
- щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів
- про примусове відчуження земельної ділянки, інших об’єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності
Термінові справи
- щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій
- щодо уточнення списку виборців
- щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єктів, які порушують законодавство про вибори та референдум
- щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), інших суб’єктів виборчого процесу
- у справах, пов’язаних із виборами Президента України
- про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань
- щодо гарантованого забезпечення потреб оборони
- за зверненням органів доходів і зборів (зупинення видаткових операцій платника податків, підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника, стягнення коштів за податковим боргом тощо)
- щодо накладення арешту на активи, що пов’язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них
- про дострокове припинення повноважень народного депутата України в разі невиконання ним вимог щодо несумісності
- з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності
- з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця
- з приводу затримання, примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
То ж чи ЦЕ є ЄВРОПЕЙСЬКІ СТАНДАРТИ ,спрямовані на забезпечення права кожного на справедливий суд в Україні?
Нажаль, Україна згадує про «європейські стандарти»лише при зверненні за «допомогою» до міжнародних донарів, яким , мабуть, наніч подобається слухати «казки» про «судову реформу» в Україні.
Last Updated on 21.12.2023 by iskova