Скульптура “Висока нота” у Черкасах. Замислитися про прекрасне
На мить подумки відірватися від життєвих справ і замислитися про прекрасне
У День вуличної музики у Черкасах урочисто відкрили балансуючу скульптуру “Висока нота”.
Автором цього витвору мистецтва став столичний скульптор Олександр Лідаговський.
Скульптура “Висока нота” у Черкасах унікальна, адже є першою в Україні скульптурою на висоті.
За задумом автора, тендітна фігура скрипальки буквально «зависла» між небом і землею на висоті 7 метрів, закріплена на тонкому сталевому тросі, що його натягнуто від філармонії до сталевого опорного стовпа, виконаного у вигляді скрипкового грифу та смичка.
“Висока нота” дозволяє відірвати очі від асфальту і поглянути вгору, аби хоч на мить подумки відірватись від життєвих справ та замислитись про щось високе і прекрасне”, – пояснив ідею інсталяції пан Олександр.
“Хотілося зробити не просто щось просте, а таке, що дійсно буде особливим та привертатиме увагу містян та гостей міста. Щодо роботи, то вона ускладнювалася тим, що відповідні проекти є в інших містах, але у нас фігура розташовується між філармонією і стовпом. Тому тут також важливо було продумати, яку форму матиме стовп, аби і він мав особливий вигляд”.
Дівчину митець виконав із бронзи. Важить скрипалька 150 кілограмів. Її «зріст» становить 160 сантиметрів.
P.S.
Виконано дуже файно. З точки зору вибору місця, реалізації, композиції та естетики — жодних нарікань.
Подібні скульптури китайського виробництва також користуються чималим попитом в інших країнах. —
На платформі Alibaba.com компанія «Hebei Waverly Import And Export Trading Co., Ltd.» пропонує такі шедеври по 1 000 доларів за штуку (можна і знижку отримати, якщо пощастить ))
Alibaba.com є однією з найбільших глобальних торгових платформ для B2B (business-to-business) торгівлі. Заснована в 1999 році, Alibaba.com є частиною Alibaba Group, китайського конгломерату, що спеціалізується на e-commerce, роздріб, інтернет та технологіях.
На сайті платформи Alibaba.com замовникам пропонується «надійний захист» для вказаного товару та безпека платежу. Кожний платіж, який здійснюється на цій платформі, «захищений SSL- шифруванням та протоколами захисту даних PCI DSS»,- зазначається в оголошенні.
Роботи українського скульптора Олександра Лідаговського пронизливо сучасні. Вони співзвучні нашому часу та темпу життя. В епоху Інтернету та соціальних мереж споглядальність мистецтва поступається місцем залучення глядача, тобто інтеракції та співтворчості.
Артоб’єкти, створені Лідаговським, запрошують нас до взаємодії. Крізь них можна по-новому подивитися на звичні речі, можна зробити селфі, ставши частиною цих об’єктів. І в цей діалог з автором із задоволенням вступаєш, бо відчуваєш його непідробну зацікавленість у зворотному зв’язку. Це сучасне мистецтво як воно є, у найкращому своєму прояві.
Народився митець 1 березня 1961 року у м. Гуляйполе, Запорізької області. В 1987 році закінчив Харківський художньо-промисловий інститут (Харківська державна академія дизайну та мистецтв).
Учасник багатьох проєктів, виставок, бієнале як в Україні, так і за її межами. Роботи скульптора знаходяться в кращих колекціях в Україні, Європі, США, Канаді, Австралії, Бразилії, Китаї.
У 2022 році Олександр Лідаговський став Почесним Членом Королівського Товариства Британських Художників.
Наразі живе та працює у Лондоні.
Як пише «Еспресо», український митець Олександр Лідаговський був змушений покинути Київ разом із дружиною Дашею Непочатовою та 16-річною падчеркою після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Скульптор розповів, що його друзі надіслали йому фотографії його розбомбленої майстерні.
«Коли ми залишали Україну, щоб урятувати доньку, ми навіть не думали, що це буде так надовго. Зараз, оскільки я так далеко від своєї країни і здається, що я живу іншим життям, я намагаюся не думати про це, заперечувати це, загнати цей біль у глибину своєї свідомості і дати собі більше часу на прийняття цього», — зазначив Лідаговський.
Він поділився, що у Великій Британії отримав статус біженця. Скульптор наголошує, що йому було дуже важливо залишитися в професії.
«Я відчував, що втратив свій голос і мову, тому для мене було важливо не втратити свою професійну ідентичність. Коли я приїхав сюди, я просто відчув порожнечу, тому що був відірваний від свого попереднього життя», — зізнався митець.
Він зауважив, що добре знав ринок в Україні та українське суспільство, але став невидимим у Великій Британії, де ніхто його не знав. Тому першочерговою задачею для митця стало проявити себе, стати помітним.
За його словами, почесне членство в Королівському товаристві британських художників стало зворушливим і несподіваним. «Я також дізнався цю новину в день свого народження, тож це було як подарунок на свято», — розповів Лідаговський.
Минулого (2023) року митець зміг продемонструвати свою роботу в Winter Sculpture Park у Бекслі, на південному сході Лондона, а нещодавно виграв одну з п’яти премій для скульптури в приміщенні на Lucca Biennale Cartasia, що є найбільшою подією в світі мистецтва з паперу та архітектури. Його скульптура «Ластівковий політ» буде виставлена в Лукці, Італія (регіон Тоскана).
«Твір буде зроблено з гофрованого картону, а скульптура займає акробатичну позу, яка називається «ластівка», і метафорично показує, що її нога в минулому, а голова в майбутньому, але вона намагається балансувати в сьогоденні з розкритими руками», — пояснив він.
______________________
Нагадаємо, що відповідне рішення щодо встановлення такого елементу благоустрою виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв ще в грудні минулого року.
Ініціаторами та спонсорами цього проєкту стали місцеві компанії ТОВ «Сатурн-Холдинг» та ГК «Укравіт» — у рамках підписаного Меморандуму про співпрацю з міською радою.
На думку керівництва міста та області, відповідна родзинка у Черкасах сподобається містянам, гостям та приверне увагу туристів.
Як відомо, іноді мистецтво вимагає жертв. Однак сподіваємося, що місцевим органам влади все ж не довелося піти на «фінансові жертви», аби не вийшло як у героїв-комбінаторів новели О. Генрі «Немовлята у джунглях», які за шалені гроші придбали фальшивий малюнок Да Вінчі.
Мирного неба усім!
Last Updated on 07.08.2024 by iskova