З історії виборчого процесу в Україні. ВИБОРИ, як це було сто років тому,1905 рік. Лубни (Полтавська губернія)

З історії виборчого процесу в Україні. ВИБОРИ, як це було сто років тому, 1905 рік. Лубни (Полтавська губернія) 

«Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього»,    М. Сервантес

Отже,

З історії виборчого процесу в Україні. ВИБОРИ, як це було сто років тому,1905 рік. Лубни (Полтавська губернія)

(Із книги Г. П. Коваля «Лубни (1905 – 1914 роки): миттєвості історії» )

Передмова

ІСТОРІЯ МІСТА

ІV тис. до н.е. —  перші поселення поблизу Лубен в неолітичну добу – в урочищі Лиса Гора у Назва міста, яка іноді в стародавніх писемних джерелах звучить як «Лубно», вірогідно походить від заняття його мешканців – виготовлення луб’яних витворів.
988р. — Лубни заснував київський князь Володимир Святославович як одну із фортець Посульської оборонної лінії.
1107р. — перша згадка про місто у Іпатівському літописі.
1239р. — фортеця знищена монголо-татарами.
кін. XIII ст. — відродження фортеці.
кін. ХVІ ст. —  Мешканці Канева та інших міст правобережжя освоюють землі лубенські.
1589р. — Черкаський староста князь Олександр Вишневецький отримав від польського короля Сигізмунда ІІІ право на будівництво замку-фортеці «Олександрів».
1591р. — Нове місто на Замковій Горі отримало Магдебурзьке право.
1596р. — південніше Лубен, в урочищі Солониця, після двохтижневої героїчної оборони і зради реєстрових козаків селянсько-козацьке військо було знищене поляками.
1639-1648 рр. — Лубнами володіє магнат Ярема Вишневецький. На Замковій Горі (південно-східна частина сучасного міста) Ярема будує новий палац у середньовічному стилі, окрасою якого була “зоряна” чи то тронна зала (палац не зберігся).
1648р. — Лубни стали центром окремого полку.
1649р. — року увійшли до складу Миргородського полку, а 1658 – відновлено Лубенський полк.
1709р. — в Лубнах зупинявся Петро І.
1781 року місто стає повітовим центром Київського намісництва, у 1797 – Малоросійської губернії, а з 1802 – Полтавської.

В 1901 р. через Лубни пройшла залізниця.

В 1905-1907 рр. в 12-тисячних Лубнах діяла т.зв. «Лубенська республіка».

Лубни відвідував О.Пушкін (1820 і 1824 рр.), батько М.Гоголя Василь Гоголь-Яновський, Т.Шевченко (1843, 1845, 1846), Шолом-Алейхем (жив у 1883 – 1884 рр.),  українські письменники П.Капельгородський (1882 – 1942 рр.), О.Донченко (1902 – 1954 рр). В Лубнах народився видатний автор історичних романів В.Малик (1921 – 1998 рр.).

Лубни. Літографія за рисунком М. Арандаренка 1850 р.

Ω

Яких тільки способів беруться «праві», щоб не допустити вибрати людей, з нелюбих їм партій!

От наприклад у Лубнях «правопорядківці» разом з «истинно-руськими людьми» зібрали передвиборче зібрання, на яке прийшло душ із 200 (а всього в городі більш як 2 тисячі виборців). 

На це зібрання «предсідатель» не пустив кореспондента од газети «Полтавщина»…

Предсідателем був «истинно-русскій» адвокат Бурневський. 

На зібранні цьому всячину неподобну говорено про кандидатів лівих партій.

Між іншим про українця В.М. Шемета, якого виставлено кандидатом од блоку партій: конституційно-демократичної, української демократично-радикальної і рівноправності євреїв, – так про добродія Шемета говорено, що він поляк, на якого не можуть звіритися «истинно-русскіе» люде.

(І де тільки вони взялися в Лубнях ті «истинно-русскіе» люде?…)

Тепер пристав та інші «власті» почали запевняти селян, що хоча В.М. Шемета і вибрано послом (депутатом) і він уже був і поїхав до Петербургу, але губернатор завернув його з дороги, посадив у тюрму.

Що таких, як Шемет, у Петербург не пускають і що, як він приїде і буде розказувати селянам про думу, про те, що там постановлено, що він там говорив і робив, то щоб йому не вірили, бо все те неправда, бо він тепер не в думі, а в тюрмі сидить…

І вороги Шемета розпускають серед народу самі незвичайні чутки.

Говорять про його, що він і в Лубнях і в Полтаві підпоював виборців, аби тільки його обрали, і що скоро все це буде оголошено, винесено на прилюдний суд.

(В Полтаві 16 квітня на зборах виборщиків від губернії обрано на посла <депутата> Державної Думи Володимира Михайловича Шемета, одного з молодих віком, але енергійних і щирих оборонців української автономії.)

Поліція, розуміється, нижчі агенти – урядники і стражники, розпускає слухи, що Шемет поїхав до Петербурга так собі, щоб люли думали, що і його обрано, на самому ж ділі, хоч його і обрали в Полтаві, але губернатор його не ствердив.

А один судебний чин на суді ж таки в розмові з селянином сказав, що тепер палять, а далі ще більш палитимуть (справа йшла про пожежу), бо жиди верх беруть, а такі посли до думи, як Шемет, за одно тягнуть з жидами.

Все це показує, що «темні сили» не сплять, пускаються на всі засоби, аби обрехати перед темною масою народу наш перший парламент і одного з його членів, місцевого мешканця, Шемета особисто. 

Ω

Тим часом селяни правопорядківці почали з усіх боків обступати густою юрмою інтелігентів, що прийшли обороняти незалежність виборців від поліційного впливу.

— Що це? Чого ви сюди ходите нас бунтувати? Добрі люди порядок роблять, а ви бунтуєте! Поліції треба, щоб була, а ви собі йдуть з поміж нас, почулося з юрми.

— Але ж ми такі ж виборці, як і ви, і маємо право бути тут, як і ви…

— А ви хто такі будете?

— Як то хто?

— З селян?.. З козаків?..

— А вам хіба не однаково?

— А вже ж не однаково!

— Ну коли, хочете, ми записані у дворяне…

— А-а, пани. То і йдіть собі до панів, не маєте права межі нас мішатися!

— Та же ми мусимо вибирати разом з вами, то щоб знати кого вибирати, кого ні, ми повинні почути, хто що каже.

— Вибирайте самі собі з панами, кого знаєте…

— Та же вибирають і усі разом.

— Ви з панами панів вибирайте, а ми самі селян виберемо. Йдіть звідси, не бунтуйте. Ми, кого Бог дасть, того і виберемо.

Очі в цих людей горіли, як у вовків, кулаки стискалися, вони ладні були побити тих, хто клопотався про вільність виборів та обстоював закон…

Ω

Перших 4 селян, яких балотовано, зараз забалотовано (виключено) усіх, бо кожна волость хотіла обрати своїх.

З другої партії вибрано двох.

Селяни з різних волостей не знали один одного. 

Через те може балотовано так: 

«А що який він, чи бідний, чи багатий? Скільки в його землі»?

Бідних часом вибирали, багатих бракували зовсім.

— А який він, чи чорнявий, чи рудий?

— Та чорнявий…

— А де він? хоч покажіть…

— Та ото…

— Цей годящий, дивіться, як весело сміється!

Інтелігента Приходька, що балотувався у другій партії, «зачернили»…

Селянина Заіку було обрано, бо правопорядківці не знали, хто він. Але впісля вони дозналися, що Заіка був колись адміністративно засланий. Тоді вони приступили з лайкою до його односелян, що прирадили його обрати.

— Ми на вас покладалися, ми думали, ви чоловіка нам радите, а ви острожника…

І доти вибирали все інших, та інших, поки трапився якийсь, що переважив голосом добродія Заіку та й заступив.

Добродія Чубенка теж вибрано через те, що його не знали. Але впісля його хотіли теж виключити. Помітили, що він часто розмовляє з добродієм Шеметом.

— Одказуйся! присікалися до його. Ми думали, що ти чоловік, а ти все з тим паном балакаєш, – а то ж домократ, то й ти такий!

Так напалися на чоловіка, що він справді трохи був не зрікся. Але обрати натомісць, його колись іншого було не можливо, він і був той чорнявий, що весело сміявся і через те може достав дуже багато голосів.

Панів забалотовано (виключено) усіх.

Заболотували і голову своєї партії, князя Щербатова, який, як кажуть, і впорядив у повіті правопорядківську агітацію, і прогресивних.

«Хоч би він був золотий, нам панів не треба» – казали правопорядківцям селяне, коли інші умовляли їх узяти з собою у Полтаву «хоч одного поводатаря». За панів залічували всіх інтелігентів.

<Коли селянам розповідали,> що в Петербурзі по наказу згори поліція двічі уже розганяла з збірок членів думи, що народніх послів ображає не тільки поліцейська мілюзга, а навіть вищі правительственні чиновники, селяни здивовано розводили руками і казали: «Навіщо ж їх туди кликали і як вони сміють розгонить послів народніх? Це ж все одно, що розганяти тих, хто обрав послів, увесь народ»… Їм не вірилось, що це була правда.

Програма своєї частини уповноважених, яка виплекала свої погляди під впливом поліції, попів та правопорядківського панства, оскільки можна було зрозуміти його з окремих розмов, така:

1) Щоб було самодержавіє.

2) Поліція хай дає порядок.

3) Дума хай відказує тільки про те, про що її спитають.

4) Землю поділити усю і дурно.

Чи ж це не несподіваний наслідок правопорядківської агітації?!

Вибори скінчилися так:

обрано 3-х прогресивних виборців, одного правопорядківця вищепоясненої масті і одного зовсім таки простенького собі чоловіка.

 

Джерело: Коваль Г.П. «Лубни (1905 – 1914 роки): миттєвості історії» / Геннадій Павлович Коваль. Миколаїв, 2020. – 350 с.

 

P.S.

“Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього”.    

(М. Рильський)

Last Updated on 25.11.2024 by iskova